En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Araçları

En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal medya pazarlamacılarının her gün eksiksiz olarak tamamlamaları gereken İçerik oluşturmaktan, yayınlamaya, analitik çalışmalarından  raporlamaya kadar  bir dizi işlem olduğunu biliyoruz. Bütün bunlar oldukça yoğun iş yükü getiren ve ciddi zaman alan işlemler. Peki siz Sosyal Medya Pazarlama  görevlerinizin üstesinden nasıl geliyorsunuz?. Facebook – twitter – pinterest ve diğerleri. Bu platformlardaki paylaşımlarınız, takip ve analiz işlemleriniz ve tüm süreç nasıl işliyor? Kaldı ki bunu her gün sürekli ve düzenli olarak yapmak durumundasınız.  Zor diyeceksiniz. Evet çok zor ve yorucu olduğunu biliyoruz.

Ayrıca sosyal medya platformları facebook ve twitter ile sabit kalmadı. Katlanarak artış gösterdi. Dolayısı ile eğer 4 ten fazla sosyal medya hesabını profesyonel olarak yönetmek durumundaysanız, dahası bunun için bir destekte almıyorsanız süreç gerçekten ciddi anlamda zor ve yorucu olacaktır. Şimdi bir düşünün her biri için kaliteli görseller oluşturmak, içeriklerini hazırlamak, paylaşım zamanlarını organize etmek, paylaşım sonrası takip etmek, analitik çalışmalarını yapmak ve raporlamak. İmkânsıza yakın bir zorluktan bahsediyoruz.

Ancak neyse ki, sektörünüzde üzerinizdeki zorluğu alacak ve size bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilecek bir çok yeni nesil sosyal medya yönetim aracı var. Bu araçlar vasıtası ile tüm süreci daha kısa sürede ve başarı ile tek bir platform üzerinden yönetebilir, iş akışlarınızı kolaylaştırabilir, paylaşımlarınızın doğru zamanda doğru kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Dahası analiz ve takip işlemlerinizde çok daha detaylı ve pratik olarak size sunuluyor olacak.  

Bu amaçla sizlere Sosyal Medya Yönetimi sürecini kolaylaştıracak çözüm önerileri sunmayı amaçladık.  Makalemiz oldukça kapsamlı araştırma sonuçları içeriyor. En iyi 10 Sosyal Medya Yönetim Araçları  araştırmasını bizzat testlerede tabi tutarak tamamladık ve rehber niteliğinde bir makale hazırladık.  En iyileri neye göre belirledik. Tabiki belli başlı bazı kriterlere.

 

En İyi 10 Sosyal Medya Araçları İçin Kriterlerimiz Nedir?

Kriterler önemli. Zira tam olarak aradığımız özellikleri barındırıyor olmalı. 10 maddelik listemize dahil ettiğimiz sosyal medya yönetim araçlarında aşağıdaki kriter ve özellikleri aradık. Bu kriterlere uyanları en iyi olarak nitelendirip 10 maddelik listemize dahil ettik. İşte kriterlerimiz;  

1 -Tüm Sosyal Medya Platformlarını Desteklemesi: Diğerleriyle birlikte en önemli sosyal ağları (Twitter, Facebook, LinkedIn ve Instagram gibi) destekleyen araçları aradık.

2 -Kullanım Kolaylığı: Sosyal medya yönetim aracınızla kısa sürede ve büyük bir öğrenme eğrisi olmadan başlamak istersiniz.

3 -Etkin Yönetim: İdeal olarak araçlar, doğrudan platformdan içeriği izlemenize ve cevap vermenize izin vermelidir.

4 -İçeriği Zamanlama: Sosyal içerik yayınlayarak içeriği paylaşmak ve önceden planlamak basit olmalıdır.

5 - Analizler ve Raporlama: İçeriğinizin nasıl performans gösterdiğini kolaylıkla anlayabilmelisiniz ve gerektiğinde bu ölçümleri diğerleriyle paylaşabilmelisiniz.

6 -Çoklu Kullanıcı Özelliği: Eğer bir ekip ile çalışıyorsanız etkili bir şekilde işbirliği yapmanız ve haberleşmeniz gerekir böylece görecler, etkili bir şekilde tamamlanır.

7 -Fiyat: Ücretsiz bir plan veya ücretsiz bir deneme sunan araçları aradık böylece onları kendiniz kolaylıkla test edebilirsiniz.

 

En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Araçları

1 - Buffer » buffer.com

2 - Hootsuite » hootsuite.com

3 - Sprout Social  » sproutsocial.com

4 - Sendible  » sendible.com

5 - Zoho  » zoho.com

6 - SocialPilot  » socialpilot.co

7 - eClincher  » eclincher.com

8 - NapoleonCat  » napoleoncat.com

9 - Boomsonar > Türkçe » boomsonar.com

10 - CoSchedule  » coschedule.com

 

1 -Buffer 

buffer

Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram'ı destekleyen popüler bir sosyal medya yönetim aracı. Pro ( ücretli ) sürümü kullanıcıları için Pinterest ‘te plana dahil edilmiş. Ücretsiz kullanıcılar, Facebook Sayfaları ve grupları da dahil olmak üzere en fazla üç sosyal medya hesabını yönetebiliyor. Küçük çaplı bir işletmeniz varsa ücretsiz kullanım sizin için yeterli olacaktır. Ancak daha fazlası için ücretli plana geçmek gerekecek.    

Buffer ‘a kaydolup sosyal medya hesaplarınızı eklediğinizde Buffer sizin için bir yönetim ve paylaşım programı oluşturuyor. Seçtiğiniz saat dilimi için sabah, öğlen, öğleden sonra ve akşam geç saatlerde olmak üzere bir planlama yapılıyor. Tabi siz bu planlamayı istediğiniz zaman değiştirebilir, zaman aralıklarını silip yeni tarihler belirleyebilir yada tümünü devre dışı bırakıp en baştan bir program oluşturabilirsiniz.  

Web'den içerik planlaması yapmanızda oldukça kolay. Zira Buffer, Chrome, Firefox, Opera ve Safari için tarayıcı uzantıları sunuyor. Tarayıcınıza bu uzantıyı kurduğunuzda  Buffer simgesine tıklayıp işlemlerinizi süratle yapabiliyorsunuz. Dahası iOS ve Android için ayrı ayrı oluşturulmuş mobil uygulamalarıda mevcut. Böylece hareket halindeyken bile program yapabilirsiniz. Örneğin Buffer İOS Uygulaması ‘nı test ettik ve hemen hemen her uygulamadan içeriği doğrudan Buffer 'da paylaşmanıza imkân tanıyan Buffer Extension ‘ı kullanarak güncelleme eklemenin oldukça kolay olduğunu gözlemledik.

» Artıları

Buffer etkili bir sosyal medya yönetimi için ihtiyacınız olacak esas özellikleri tam olarak içerir. Büyük bir kurumsal firmanız varsa ücretli paketlerden birini seçerek tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Fiyatlandırma açısındanda oldukça uygundur. Mobil ve masaüstü cihazlarda üst düzey kullanılabilirlik deneyimi sunar. Android ve iOS için ayrı ayrı olmak üzere çok kullanışlı özel uygulamalarıda mevcut.

» Eksileri

Ücretsiz planda çok az özellik mevcut.  Dolayısı ile ancak kişisel kullanacaksanız ücretsiz özellik sizin için uygun olabilir fakat küçük ölçekli işletmeniz için daha fazla özelliğe ihtiyacınız olacaktır. Dolayısı ile mutlaka ödeme yapmanız için size sürekli uyarı gönderir. Ayrıca Buffer diğerlerinin aksine size etkili içerik tavsiyeleri sunmaz. Bunları bizzat kendi araştırmalarınızla hazırlamanız gerekecek.

2 -Hootsuite 

hootsuite

Hootsuite listemizin ikinci sırasında. Firma 10 yılı aşkın zamandır faaliyette. Uzun araştırmalarımız sırasında en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya aracı olarak Hootsuide ‘ın kullanıldığını gözlemledik.  Bunun en belirgin sebebi diğerlerine oranla daha çok özellik barındırması. Hatta bu yönüyle global çapta yapılan en popüler sosyal medya araçları arasında ilk sırada. Neden? Zira  aynı zamanda son derece detaylı bir ücretsiz sürümde sunuyor.

Eğer Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve YouTube kanalınızı tek bir yerden yönetmek istiyorsanız Hootsuite çok uygun bir platform. Sosyal medya hesaplarınızı eklemek ve içerik planlaması yapmak oldukça kolay. Gönderim başlatmadan önce profesyonel bir ön izleme bile yapabilirsiniz. Ancak şunu özellikle belirtelim arayüz ekranı oldukça eski. Hâla yıllar öncesinden kalan çok eski bir arayüz kullanıyor. 

» Artıları

35 ‘in üzerinde sosyal medya kanalını burada tek platformdan yönetebilirsiniz. Diğer sosyal medya araçlarında kısmi bir analiz gerçekleştirebilirken Hootsuite ile sosyal medya içeriğinizin tümünde analizler yapabilirsiniz. Raporları oluşturduktan sonra şirketinizin üst yönetimine rapor olarak sunmak isterseniz Excel, PowerPoint, PDF yada CSV dosyaları olarak dışa aktarabilmenizde mümkün. Google Analytics Entegrasyonu yapabilirsiniz.

Ayrıca hootsuide diğer araçlara oranla çok daha fazla özellik sunuyor. Tabiki daha geniş çaplı analiz yapabilmek ve birçok özelliği bir arada kullanabilmek hepimizin isteği. Ancak daha fazla özellik kullanabilmek için ücretli planlardan birine geçiş yapmanız gerekecek.

» Eksileri

Açıklamasında da özellikle belirttiğimiz gibi diğer sosyal medya yönetim araçları ile karşılaştırıldığında Hootsuide arayüz açısından oldukça eski bir görünüm sunuyor. Arayüzünün mutlaka güncel web teknolojileri ile uyumlu olarak yeniden oluşturulması bu aracı daha fazla tercih edilir yapacaktır diye düşünüyoruz. Bir başka eksi özelliği ise mobil cihazlarda yetersiz kalması ve kullanımı adeta imkânsız hale getirmesi. Ancak kuşkusuz en büyük dezavantajı Raporlar ve eklentiler için sürekli ek ücret alınması. Sadece bu durum bile bu araçtan vazgeçmenizi sağlayabilir. Zira tahminizin ötesinde alınacak ek ücretler sonucu maliyetlerinizi oldukça artacaktır.

 

3 -  Sprout Social

sprotsocial

Sprout Social ‘ın birçok özelliği Hootsuite'e benzer şekilde yapılandırılmış. Sosyal medya planlamasından izleme ve raporlamaya kadar çeşitli birçok sosyal medya aracını tek bir platformda birleştiriyor.

En dikkat çekici özelliklerinden biri, Sprout Social ‘ın müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) özellikleri sağlayan birkaç sosyal medya yönetim aracından biri olması. Müşterilerinizin eksiksiz bir yönetim profiline sahip olmak, onlara daha iyi hizmet vermenize ve onlarla daha güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır. Sprout Social tam olarak bu hizmeti vermenizi sağlıyor olacak. 30 günlük ücretsiz kullanım imkânı var. Ancak tam kapsamlı olarak bütün özelliklerinden faydalanabilmek için ücretli planlardan birine geçmeniz gerekecek.

» Artıları

Sprout Social ‘ın en belirgin artısı sunduğu diğerlerine oranla benzersiz raporlarıdır. Pek çok sosyal medya yöneticisi açısından sunduğu raporları tam anlamıyla sevindirici nitelikte. Zira kafa karıştırıcı istatistikler yada grafikler yok. Her şey anlaşılması kolay ve açık şekilde sunuluyor. İndirdiğiniz raporu hiçbir düzenlemeye gerek duymadan yöneticilerinize yada müşterilerinize olduğu gibi gönderebilirsiniz.  Aldığınız raporlar son derece net, kolay anlaşılır, detaylı ve kaliteli seviyede. 

Ayrıca örneğin, Sprout Social ilk defa giriş yapıyorsanız, nereye gideceğinizi ve nasıl başlayacağınızı kolaylıkla anlarsınız. Zira oldukça kolay ve kullanışlı bir paneli var. En büyük artılardan biri, sosyal medya hesaplarından çeşitli verileri toplayan ve bunları şık bir veri grafiğinde gösteren ana kontrol paneli. Hızlı bir şekilde tarama yapabilir ve her bir haftanın yada ayın demografisini ve grup eğilimlerini görebilirsiniz. Sonuç olarak, sorunsuz olarak kullanılabilecek kolay ve görsel açıdan kreatif bir arayüzü var.

» Eksileri

Sprout Social’ın diğerlerinden geride kalan tek özelliği tek seferde tek iletinin planlanmasına izin vermesi. Bunun nedeni bazı özelliklerin yeterince ayrıntılı olmaması ve derinlikten yoksun olmasıdır.  Örneğin, mesajları planlayabilme özelliğini çok iyi ve kilit bir özellik. Ancak çok sayıda toplu mesaj yüklemek isteyen bir pazarlamacı için Sprout Social buna izin vermeyecektir, tek seferde sadece tek bir iletinin planlanmasına izin verir.

Ayrıca standart paketinde aynı anda 5 ‘ten fazla hesap yönetmeye izin vermiyor. Özellikle İnstagram olmak üzere sürekli APİ sorunları yaşadığı raporlanıyor. Eksilerinin fazlalığına rağmen fiyatları bir o kadar yüksek.

4 – Sendible

sendiblee

Sendible , kendisini diğerlerinden ayıran birkaç farklı özelliğe sahip bir diğer üst düzey sosyal medya yönetim aracı. Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Pinterest ve WordPress dahil olmak üzere yaklaşık 10 sosyal ağ ve blog hizmetiyle son derece uyumludur. Sendible ayrıca Google My Business, Tumblr, Facebook Pages, Blogger gibi platformlar içinde oldukça uyumlu çalışır.

Sendible ‘a kaydettiğiniz bütün sosyal ağlarınız bekleyen bütün güncellemelerini görüntüler. Güncellemelerinizi oluştururken, telif hakkı istemeyen kaliteli görselleri bulmak için Flickr ve Google Görsel aramasını kullanabilir yada Sendible 'ın Canva entegrasyonunu kullanarak kendi profesyonel görsellerinizi tasarlayabilirsiniz.

» Artıları

En belirgin artı özelliği E-Posta ve SMS entegrasyonu desteği sunması.  Etkili e-posta pazarlama kampanyaları oluşturabilir hatta web sitenize bir bülten kayıt aracı yerleştirebilirsiniz. Müşterilerinize SMS gönderebilirsiniz. Ancak ayda 100’ün üzerinde SMS gönderdikten sonra SMS paketi satın almanız gerekecektir.

» Eksileri

Özelliklerinden biri bu olsada, çok sayıda planlanmış gönderi genellikle başarısız oluyor. Dolayısı ile müşterilerilerinizin hesapları sürekli olarak kesintiye uğrayabilir. Ayrıca, zamanlama sırasına alınmış gönderilerin yanlış zamanlarda yayınlanmasıda mümkün. Arayüzü oldukça güzel ve kullanışlı ancak ortaya çıkan istikrarsızlık ve teknik desteğin yetersiz olması arayüzün iyi olmasınıda gölgede bırakıyor. Teknik desteğin yetersizliği konusunda mesaj gönderdiğinizde “Büyüyen müşteri tabanımızla başa çıkmak ve gecikmeleri en aza indirmek için yakın zamanda daha fazla destek ekibi üyesi ekledik çözüm için sizinle iletişime geçeceğiz” şeklinde geri dönüşler alabiliyorsunuz.

 

5 - Zoho Social

zoho

Zoho Social, Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn ve Google My Business için verimli kullanabileceğiniz profesyonel bir sosyal medya yönetim aracıdır. İhtiyacınız olan tüm zamanlama araçlarına sahiptir. Araç güncellemelerinizi otomatik olarak sıralamanıza imkân tanır. Tabiki bunları kendinizde sıralayabilir ve zamanlayarak aynı anda tüm sosyal medya hesaplarınızda yayınlamasını sağlayabilirsiniz.

Ekip oluşturup üye davet edebilirsiniz. Üyelerinizi sadece belirlediğiniz sosyal medya hesaplarını yönetmesi için yetkilendirebilirsiniz.  Eklediğiniz ekip üyelerine çeşitli seçeneklerde birçok farklı roller atayabilirsiniz. Yeni bir rol atamak için Ayarlar > Roller ve İzinler'e gidip ve Yeni Rol Oluştur  linkine tıklamanız yeterli.  Açılan sayfada ekip üyelerinize gönderi yayınlama, mesajlara yanıt verme, yorum yapma yada gelen yoruma cevap verme veya gelişmiş raporları görüntüleme gibi birçok farklı izin seçeneğinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Dahası Zoho ‘da yerleşik bir mesajlaşma sistemi bile var. Böylece farklı bir uygulamaya gerek kalmadan Zoho Social paneli üzerinde ekibinizle tüm süreci planlayabilir, yönetebilir ve süreç hakkında toplantılar düzenleyebilirsiniz.

» Artıları

Zoho ‘yu diğer sosyal medya araçlarından ayıran ve farklı kılan en belirgin özellik ekip kullanımına son derece uyumlu olması. Düşük fiyat çizgisindeki çoğu uygulamanın aksine, Zoho Social'ın aylık 15 dolarlık standart paketi iki kişilik bir ekip kullanımı için izin verir. Tabi daha fazla ekip üyesi eklemek için kullanıcı başına 10 ABD doları ödemeniz gerekecek. Ekip üyelerinize sosyal medya şifrenizi vermeden sosyal medya hesaplarınızı yönetmesini sağlayabiliyorsunuz.

Ayrıca yönetim paneli ana sayfanızda, insanların sizinle nasıl online etkileşimde bulunduğunu gösteren bir Canlı Akış göreceksiniz.  Örneğin herhangi bir kullanıcı size tweet atarsa, bir gönderi hakkında yorum yaparsa yada size bir DM gönderirse, bunu anında panelinizde görebilme imkânınız var. İşte farklı bir özellik daha. Rakip ürünlerle ilgili yapılan olumsuz yorumlar için Twitter'da arama yapan bir sütun oluşturabilir, böylece rakiplerinizden memnun olmayan şikayetçi müşterilere bile ulaşmanız mümkün.  Ancak kuşkusuz kalite ve başarı için her zaman etik kalmak en akılcı stratejidir.

6 – SocialPilot

socialpilot

SocialPilot, Twitter, Facebook, LinkedIn, ınstagram, Pinterest, Tumbir ve Google My Business ile çalışmaya izin verir. En ucuz ücretli paketinde SocialPilot ile en fazla on sosyal medya hesabını yönetebilirsiniz. Ayrıca eğer Rus pazarınada hizmet veriyorsanız SocialPilot, Rusça konuşanlar için facebook benzeri popüler bir sosyal medya ağı olan VK ile uyumlu çalışan listemizdeki tek sosyal medya aracıdır.

SocialPilot ile içeriği planlaması yapmak oldukça basittir. Bir defa yapıldığında sürükle bırak özelliği ile sosyal medya takvimi üzerinden işlerinizi yönetebilirsiniz. Örneğin SocialPilot ’ın gömülü etiketleme özelliğini kullanarak sosyal medya paylaşımlarınız için daha çok etkileşim almanız mümkün. Ayrıca Çok sayıda gönderi oluşturarak önceden toplu içerik planlaması yapabilmek, içerikleriniz için filtreleme işlemleri oluşturabilme, anahtar kelimelerle arama yaparak sosyal medya içerik fikirleri edinebilme, onaylı ekip içeriklerini yönetebilme gibi bir çok özelliği barındırır.

SocialPilot’un bireysel paketi nispeten ucuzdur. Ancak ekip halinde çalışmak isterseniz bunun için uygun fiyatlı profesyonel paketlerden birini seçmeniz gerekiyor. Alacağınız profesyonel pakete ek olarak ücretsiz 14 günlük deneme süreside sunuyor.

» Artıları

SocialPilot, sosyal medya pazarlamacıları için çok iyi bir sosyal medya yönetim aracı diyebiliriz. Kayıt olmak ve kurulum işlemleri oldukça kolay. İçerik planlaması oldukça hızlı.  Sosyal medya yönetiminiz için birden fazla seçeneğe sahip.  Diğer sosyal medya yönetim araçları tarafından ekip çalışmaları için sunulan yüksek fiyatlı paketlere karşı bir alternatif olarak düşünülebilir.  

» Eksileri

Yukarıda belirttiğimiz artılarına rağmen İnstagram için bir analitik sunmaması çok ciddi bir dezavantaj. Dahası son güncellemesi ile birlikte bazı konulardaki kullanım zorluklarından dolayı birçok müşterisinin sorunlar yaşayıp firmadan ayrıldığıda duyumlarımız arasında.

 

7 – eClincher

eclincher

eClincher, küçük ve orta ölçekli işletmeler için en iyi sosyal medya araçlarından biri olarak değerlendirilebilir.  Zira markalar ve acenteler için oldukça faydalı özellikleri bir arada sunuyor. Bu araçla yönetebileceğiniz sosyal medya araçları, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube ve LinkedIn ‘le sınırlıdır. Ancak Google My Business ve Yelp ’e içerik göndermek içinde eClincher ’ı kullanabilirsiniz. Dahası Google Analytics hesabınıza bağlanarak detaylı bir izleme yapabilirsiniz.

Arayüzü basit ve kolaydır. Zorlanmadan içerik oluşturup planlayabilir ve sosyal içerik takvimi üzerinden gönderi zamanlaması yapabilirsiniz. Dahası üst düzey kreatif ve profesyonel paylaşımlar oluşturmak için eClincher ’in Canva entegrasyonundan faydalanabilirsiniz. eClincher’ın, mesajları, sohbetleri ve daha fazlasını tek bir yerden görmenize imkân tanıyan birde gelen kutusu bulunuyor.

Eclincher 'in başlangıç paketi on sosyal medya profilini ve tek bir kullanıcıyı desteklerken, Premier paketi, en fazla üç kullanıcının 20 profili yönetmesine izin verir, Tabi birde Ajans paketi var. Bu pakette en fazla altı kullanıcı 40 profili yönetebilir.

» Artıları

Buffer ve benzeri sosyal medya araçlarında sosyal medya gönderilerinin sınırlı zamanla özelliği sunduğu durumlar oluyor. Ancak buna karşılık tüm eClincher planları sınırsız zamanlama içerir. Bu en belirgin avantajlarından biri. Ayrıca destek konusunda oldukça profesyonel ve hızlı olduklarını belirtelim.

» Eksileri

Eclincher ‘dan birkaç gün içinde performans alamayıp memnun kalmadığınız takdirde geri ödeme alma gibi bir imkânınız yok. Zira firmanın geri ödeme yapmama politikası mevcut. Dolayısı ile ücretli paketlerinden birini seçmeden önce yazdıklarımızı okumanızı ve iyice düşünmenizi öneriyoruz. Ayrıca Buffer ve Hootsuite gibi üst düzey araçlarla karşılaştırıldığında paket ücretleri daha yüksektir.

 

8 - NapoleonCat

napoleonlogo

NapoleonCat  Sosyal medya pazarlama çalışanları için tüm sosyal medya sürecini son derece kolaylaştıran oldukça başarılı bir sosyal medya yönetim aracı. NapoleonCat'in temel özellikleri arasında birden fazla sosyal medya kanalını tek panelden yönetmek, müşteri hizmetlerini zamanlayıp otomatikleştirmek, pazarlama sonuçlarını detaylı olarak analiz edebilmek, rakiplere karşı izleme ve karşılaştırma yapabilmek, bir ekip kurup sorunsuz bir şekilde yönetmek ve raporlama süreçlerini otomatikleştirmek gibi unsurlar yer alıyor.

Bütün bu işlemleri yaparken herhangi bir sorunla karşılaşma durumu ve buna dair herhangi bir rapor kaydedilmedi. Genel anlamda bayağı geniş bir kitlenin oldukça memnun bir şekilde kullandığı NapoleonCat, Facebook, İnstagram, Twitter, LinkedIn, YouTube, Google My Business için uyumlu çalışıyor.

» Artıları

Detaylı Analitik özelliği mevcut. Zamanlama ve otomatik yayınlama, iletişim ve profesyonel içerik yönetimi, oldukça kapsamlı dönüşüm İzleme imkânı, anahtar kelime filtreleme, çoklu hesap yönetimi gibi artılarının yanında bütün bu özellikleri kullanırken rahatsız edici tarzda yoğun hata ve sorun rapor edilmemesi NapoleonCat sosyal medya aracını birçok insanın tercih etmesini sağlıyor. Zira ayrıca kullanım kolaylığı, güçlü teknik destek ve uygun fiyat açılarından da yüksek puan almış bir uygulama.

» Eksileri

Yeniden bağlanması son derece kolay olsada zaman zaman Facebook sayfalarıyla bağlantısı kesiliyor. Tabi bu kesinti süreci olumsuz etkiliyor. Ancak aradaki kesintiyi üst düzey performansla kapatıyor gibi görünüyor. Genel anlamda en fazla Facebook için çok kullanışlı. Yukarıdaki artılarının hemen hemen tamamı facebook ‘a yönelik diyebiliriz. Diğer sosyal medya platformlarında çok etkili bir kullanım özelliği yok. Özellikle İnstagram ‘da oldukça sınırlı bir kullanım alanına sahip. Ayrıca Twitter'da detaylı veri elde etme özelliği bulunmuyor.

9 - BoomSonar

boomsomar

Merkezi Türkiye olan ancak gloal olarak dünya çapında bir çok kullanıcısı olan sosyal medya takip aracı. İsviçrede ‘de ofisi bulunuyor. Başta web sitesi olmak üzere ve sosyal medya platformlarının çoğunda takip, detaylı ölçümleme raporlama yapabilen özelliklere sahip. Dahası BoomSonar ile etkili bir online itibar yönetimi çalışmasıda yapabilirsiniz. BoomSonar vasıtası ile bölgesel bazda düzenlediğiniz sosyal medya kampanyalarınızı gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor olacaksınız.  Ayrıca anahtar kelimelerinizle bağlantılı alarmlar oluşturduğunuz takdirde E-Mail, SMS hatta Whatsapp üzerinden bilgi mesajları alabiliyorsunuz.

» Artıları

Birçok özelliğine ek olarak tüm panelin Türkçe olması oldukça iyi bir özellik.

» Eksileri

Kuşkusuz her teknolojik altyapı zaman zaman kesinti yaşayıp problem çıkarabilir. Buna BoomSonar ‘da dahil. Ancak artılarının yanında ayrıca kullanıcı panelinin Türkçe olması özellikle Türkiye kullanıcıları açısından bakıldığında olası sorunlarından göz ardı edilmesini sağlayacaktır.

 

10 – CoSchedule

coshedule

CoSchedule, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı tek bir platformda düzenlemenin başarılı alternatiflerinden biri. Dünya çapında 5.000'den fazla müşteriye hizmet verdiği kaydediliyor.  CoSchedule, orta ölçekli işletmeler ve kurumsal şirketler için en hızlı büyüyen ve giderek özelliklerini artıran bir sosyal medya yönetim platformudur.

Coshedule, metin, bağlantı, resim ve video olmak üzere 4 sosyal medya gönderi türü sunuyor. Bu özellikleri spam olmamasına dikkat ederek aynı blog gönderisine bağlayıp çeşitli sosyal medya paylaşımları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Facebook, twitter, Tumblr, LinkedIn ve Pinterest için oldukça başarılı çalışmalar oluşturabilmeye imkân tanıyor. Dahası paket fiyatları oldukça uygun.

» Artıları

Diğer sosyal medya araçlarına oranla fiyatı çok uygun. Özellikle orta ölçekli işletmeler son derece verimli sosyal medya kampanyaları oluşturup izleyebilir ve çok iyi sonuçlar alabilirler.  Gönderilerinizde kullanabileceğiniz başarılı bir başlık oluşturmak için başlık analizatörü var. Bu özelliği ile daha çok öne çıkıyor. Ayrıca her bir sosyal medya kanalı için ayrı ayrı özelleştirilmiş gönderi oluşturabilirsiniz.

» Eksileri

CoSchedule kullanıcılarından ara sırada olsa yoğun bir yayınlama hatası rapor edildiği bildirildi. Bu aslında ciddi bir sorun. Zira yayınladığınız gönderinin istediğiniz zamanda yayına girmemesi yada daha farklı hedef kitleye ulaşması gibi bir sorun pazarlama sürecinizi olumsuz etkileyebilecektir. Ayrıca yukarıdaki kullanışlı özelliklerine rağmen kurulum için ciddi anlamda uzman bilgisi gerekiyor. Çok daha önemlisi teknik destek noktasında son derece zayıf.  Şunuda belirtelim, video içeriğini planlarken video küçük resimlerini özelleştirmeye imkân tanımıyor.